7. 5. od 18:00 FINAL
Zveme na závěrečnou akci rezidence Sarah Dubné v INI, na níž umělkyně vystaví kresby z posledních několika let, v tomto celku vůbec poprvé. Kresba je pro Dubnou výchozím tvůrčím vyjádřením, je záznamem prožívání, intenzity situace a zároveň nástrojem transformace. Pomocí opakování, které může připomínat některé z kognitivně – behaviorálních terapií, autorka linii znovu repetituje v dalších médiích, aby ji následně destruovala, rozbíjela, vrstvila, ale zároveň nechala organicky znovu skládat, kolážovat s plátny a světlem, rozehrávat skrze ni nové vztahy.Malířka Sarah Dubná (1993) ve své práci propojuje zkušenosti získané pohybem napříč výtvarnou, včelařskou a tatérskou komunitou. Zkoumá, co se odehrává pod povrchem materiálů, ať už jde o papír, stěnu, nalezené plátno nebo lidskou kůži. Ohledává je mimo jiné technikami bodání, škrábání a perforace, přičemž zkouší hranici mezi jejich destruktivní a léčivou silou. Tetování přitom zkoumá jako sociální praxi i formu ztělesněného poznávání.
Sarah Dubná studovala na pražské Akademii výtvarných umění. Vystavovala samostatně ( Sift Through Stains, 2021, XY, Olomouc, Pěší únik, 2019, City Surfer, Praha ad.), i na skupinových výstavách (Nuance, 2023, Hermetika Gallery, Berlin, Only Transitions and Translations, 2023, Meetfactory, Praha, Představit si zahradu, 2022, Entrance, Praha ad.). Podílela se také na publikacích věnovaných tetování mimo salóny (PokePokePoke 2, 2020; PokePokePoke 3, 2022). Žije a pracuje v Praze.
Rezidence probíhá v rámci celoročního tematického cyklu s názvem Jazyk vnějšku, pokoušející se disartikulovat jazyk a naladit se na možné jiné řády komunikace – ať už s ostatními, mezi sebou nebo se sebou samými a ohýbat tak identitářské kategorie mezi „námi“ a „vnějškem“.
Událost vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury a Magistrátu hlavního města Prahy.
28. 2. od 18:00 Open studio Sarah Dubná
Jak popsat emoci, která se popisu brání a uniká v neustálém pohybu? Jak s touto emocí naložit? Během rezidence Sarah Dubné v INI proběhne série open studios, při nichž se umělkyně zaměří na práci s vitrínami galerie jako dynamickým prostorem pro kresbu. Právě kresba je pro Dubnou výchozím tvůrčím vyjádřením, je záznamem prožívání, intenzity situace a zároveň nástrojem transformace. Pomocí opakování, které může připomínat některé z kognitivně – behaviorálních terapií, autorka linii znovu repetituje v dalších médiích, aby ji následně destruovala, rozbíjela, vrstvila ale zároveň nechala organicky znovu skládat, kolážovat s plátny a světlem, rozehrávat skrze ni nové vztahy. V INI Prostoru tentokrát nechá linku vylévat na okna vitrín, které se stanou během následujících tří měsíců místem proměny, kde diváci budou moci sledovat neustále se vyvíjející průběh vznikání a zanikání v čase. Umělkyně v tomto procesu rozvíjí svou práci s rytím a narušováním povrchů, přičemž zkoumá nové možnosti těchto zásahů ve vztahu k veřejnému prostoru.Rezidence probíhá v rámci celoročního tematického cyklu s názvem Jazyk vnějšku, pokoušející se disartikulovat jazyk a naladit se na možné jiné řády komunikace – ať už s ostatními, mezi sebou nebo se sebou samými a ohýbat tak identitářské kategorie mezi „námi“ a „vnějškem“.
Událost vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury a Magistrátu hlavního města Prahy.