1.12. od 15:00 Poděkování Divoké Šárce
Zveme vás na závěrečné setkání v rámci projektu Divoká Šárka. Co vás čeká?
🌾 Přednáška Klaase Kuitenbrouwera: Online prezentace nizozemského projektu Zoöp – organizačního modelu spolupráce mezi různými formami života, který začleňuje jejich zájmy do rozhodovacích procesů.
🍴 Degustace šesti chodů inspirovaná pověstí Dívčích válek: Jídla reflektující feminizaci přírody, reprodukční práci a více-než-lidské aliance, připravená umělkyní Zuzanou-Markétou Mackovou.
🍹 Ochutnávka divokých piv a kefírů: Nápoje z plodů Divoké Šárky vytvořené pod vedením Lenky Kubelové.
🎧 Hudební vystoupení sorbitol drops: Koláže z terénních a studiových nahrávek přírodních materiálů a nástrojů, plné napětí a překvapivých momentů.
Přijďte oslavit projekt, který se v rámci svého pátého výročí po celé tři měsíce dotýkal témat práv přírody, agroekologie, samozásobitelství, commons a více-než-lidských aliancí.
⚡ V rámci rezidence v INI prostoru vzniká zin v grafické úpravě Matúše Buranovského. Na jeho stránkách najdete rozhovory, příběhy rostlin, mapy lokalit, recept na výrobu divokého piva, text modlitby pro sběrače a mnoho dalšího. Dozvíte se, jak více-než-lidský svět vnímají Tomáš Uhnák, Bob Kuřík a Róbert Repka, Lucia Bergamaschi, Klaas Kuitenbrouwer nebo se necháte vtáhnout do světa lesních kulinářských vůní s Lenkou Kubelovou. Již brzy!
2. 11. od 15:00 Práva přírody a umělecké praxe
Zveme vás na třetí akci v rámci rezidence Divoké Šárky v INI, která se skládá z přednášky a workshopu s Lucia Bergamaschi zaměřující se na práva přírody i v uměleckých praxích. Prezentace nabídne úvod do hlavních případů uznání práv přírody, s důrazem na lagunu Mar Menor, první případ tohoto uznání v Evropě. Představíme iniciativu "Confluences of European Water Bodies" jako příklad propojení uměleckých, aktivistických a právních přístupů, které prosazují ekocentrický pohled na svět.
Lucia Bergamaschi přiblíží i svůj umělecký projekt"Garden me Tender", který zkoumá vliv spontánně rostoucích rostlin v antropogenně ovlivněném městském prostředí prostřednictvím interdisciplinárního přístupu.
Během workshopu zaujmeme spekulativní přístup k právu a pokusíme se představit právní instituce z pohledu živých sil, které je obývají.
Lucia Bergamaschi vystudovala práva na univerzitě v Bologni (2012) a výtvarné umění na IUAV v Benátkách (2019). V roce 2024 dokončila studium na Fakultě výtvarných umění v Brně, kde nyní pokračuje v doktorském studiu. Spolupracuje s kolektivem Agronauts*Collective a italským kolektivem Corpi Idrici a uspořádá sympozium Všude Rajče, propojující studenty a absolventy FaVU. Ve svém výzkumu s názvem Garden me Tender se zajímá o právní subjektivitu, kterou vnímá jako produkt společnosti v daném historickém období, a zpochybňuje její fiktivní konstrukci prostřednictvím umělecké praxe.
“Divoká Šárka” je umělecký projekt odehrávající se ve stejnojmenné rezervaci, věnující se možnostem ochrany krajiny a lidsko-přírodním vztahům. Letos se jedná o již pátý ročník této aktivity na pomezí vizuálního umění a performance s důrazem na enviromentalní problematiku a mezioborovou spolupráci.
Projekt, který inicioval David Přílučík v roce 2019, se od roku 2021 rozvíjí ve spolupráci se Sárou Märc a Rutou Putramentaite. Divoká Šárka je zde chápána jako entita a partnerkx, s nímž se hledají způsoby vzájemného soužití. Dlouhodobým zcitlivování na lokalitu “Divoká Šárka” se snaží přispívat k pochopení současných environmentálních výzev. Fotografie: Nicolò Miana
17. 10. od 17:00 Linie a rezistence Divoké Šárky
Připojte se k nám na setkání s antropologem Bobem Kuříkem a společně prozkoumejme možnosti více-než-lidské rezistence! Po přednášce se zahřejeme u ohně a budeme tvořit herbář s využitím uhlí a zeminy z Divoké Šárky. K tomu si budete moci vychutnat nápoje připravené z rostlin, které jsme získali během našeho předchozího sběru s Lenkou Kubelovou.
PROGRAM
17.00 - 18.00 - přednáška Boba Kuříka - ResisTerra: bestiář resistence pro pozdní antropocén
18.00 - 20.00 - Tvorba herbáře a ochutnávka nápojů Divoké Šárky
ResisTerra: bestiář resistence pro pozdní antropocén
Kdo se bouří a s kým je kdo solidární? Kdo, jak, proti komu se domáhá svobody a spravedlnosti? Jaká práva a povinnosti vyplývají z uznání schopnosti politicky působit? Kdo s kým navazuje spojenectví či koalice? Tyto otázky, dlouho považované za výlučně lidské, se v antropocénu, věku určujícího vlivu člověka na Zemi, stále více ukazují jako více než lidské. V rámci přednášky Bob představí různé praxe a potenciály tzv. více-než-lidské resistence, které se svými kolegy studuje a promýšlí ve výzkumném centru ResisTerra.Bob Kuřík je politický a environmentální antropolog působící na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Byl editorem časopisu A-Kontra a aktivně se podílel na antirasistickém a antifascistickém hnutí. Mezi jeho zájmy patří punková subkultura, nepokoje, dekolonizace, plantáže, infrastruktury a klimatická krize. Je také součástí projektu ResisTerra, kde zkoumá více-než-lidskou rezistenci se zaměřením na střední a východní Evropu.
“Divoká Šárka” je umělecký projekt odehrávající se ve stejnojmenné rezervaci, věnující se možnostem ochrany krajiny a lidsko-přírodním vztahům. Letos se jedná o již pátý ročník této aktivity na pomezí vizuálního umění a performance s důrazem na enviromentalní problematiku a mezioborovou spolupráci.
Projekt, který inicioval David Přílučík v roce 2019, se od roku 2021 rozvíjí ve spolupráci se Sárou Märc a Rutou Putramentaite. Divoká Šárka je zde chápána jako entita a partnerkx, s nímž se hledají způsoby vzájemného soužití. Dlouhodobým zcitlivování na lokalitu “Divoká Šárka” se snaží přispívat k pochopení současných environmentálních výzev.
Událost je realizovaná díky podpoře Ministerstva kultury a Hlavního města Prahy.